15.03.2016, jak co roku, obchodzony jest Światowy Dzień Praw Konsumenta. Promujemy go zwłaszcza w szkołach starających się o tytuł „Szkoła Przyjazna dla Sprawiedliwego Handlu” i uczestniczących w trwającym od 4 sierpnia 2014 do 30 kwietnia 2016 projekcie „Sprawiedliwi, aktywni, świadomi” (projekt E2/1281 współfinansowany z Funduszy EOG).
Nasza jego nazwa to Dzień sPRAWiedliwego Konsumenta. Podkreślamy w ten sposób, że jednym z praw konsumenta jest prawo do autentycznego wyboru.
Odpowiedzialny konsument stara się wybierać z półki sklepowej produkty odpowiedzialnie społecznie i środowiskowo. Produkty, które są możliwie najlepsze dla ludzi, zwierząt, środowiska i to na każdym etapie cyklu życia: produkcja (uprawa, pozyskiwanie surowców), przetwarzanie, opakowanie, transport, użytkowanie, utylizacja. Konsument taki powinien też być świadomym swych praw obywatelem i aktywistą, osobą która wpływa na polityki producentów i sprzedawców, ale także na prawo, na politykę państwa i samorządu, tak by na półkach w sklepach było coraz mniej produktów nieetycznych, nieekologicznych i niezdrowych. Tak, by konsument nie musiał wybierać między złym i bardzo złym. Tak, by jego wybór nie był ograniczony do tego, co wcześniej zdecydowały korporacje czy urzędnicy nie baczący na rozwój zrównoważony. Tak by za swój etyczny i ekologiczny wybór nie musiał przepłacać, lecz odwrotnie, by był za to premiowany.
W tym roku szczególnie chcemy zachęcić do działań wspierających akcję crowdfundingową „Wyślij szpiega do fabryki”. Ma ona pomóc zebrać środki by zbadać warunki pracy w garbarniach zlokalizowanych w krajach globalnego Południa, a następnie wpływać na firmy obuwnicze, zlecające produkcję m.in. w Indiach i Chinach, by zapewniły swoim kooperantom dobre warunki pracy i godną płacę.
Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska
Organizacja Pożytku Publicznego. Wyłączny przedstawiciel na Polskę Fairtrade International. Wspiera i prowadzi działania edukacyjne takie jak „Szkoły Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu”, działania propagatorskie na rzecz większej sprawiedliwości w handlu międzynarodowym. Promuje niezależne systemy certyfikacji organizacji i produktów Sprawiedliwego Handlu, zwłaszcza Fairtrade.
źródło: Informacje Zlecone PAP